O tradycji polskich stołów wigilijnych, przywiązaniu Polaków do innych mocnych trunków oraz wyjątkowych koktajlach opowiada Jarosław Buss, szkoleniowiec, degustator oraz organizator festiwalu Whisky Live Warsaw.

1. Czy w okresie Świąt Wielkanocnych rośnie sprzedaż i spożycie whisky?
Okres wielkanocny charakteryzuje się wzmożonymi zakupami, jednak w segmencie whisky jest to niewielkie wybicie. Nie da się porównać tego czasu z okresem świąt Bożego Narodzenia, gdzie klienci często poszukują produktów premium (whisky single malt), które wpiszą się w definicję wyjątkowości, unikatowości, z aromatami przypominającymi ten okres.

2. Czy to oznacza, że whisky rzadko gości na wielkanocnych stołach?
Zgadza się. Mimo rosnącej w Polsce popularności whisky, widok tego trunku na wielkanocnych stołach wciąż należy do rzadkości. Podobnie zresztą jak rumów i ginów, które zyskują coraz większe grono entuzjastów w naszym kraju. W większości polskich domów z pewnością królować będzie wódka i wino.

3. Jak dobrać whisky do wielkanocnej potraw?
Nieodłącznym elementem wielkanocnej „biesiady” są między innymi pieczone mięsa czy pasztety, do których pasują czerwone wina. Z tego powodu z szerokiej i dostępnej na rynku oferty whisky zdecydowanie polecane są takie, które albo pochodzą z beczek winnych, na przykład po sherry – w pierwszej kolejności warto wskazać whisky single malt Glenfarclas w każdej wersji, tajwański Kavalan ex sherry czy irlandzki Teeling Brabazon, albo finiszowane były w beczkach po winach, na przykład szkocki Tullibardine Bourgogne, czy szwajcarski Santis Alpstein.

4. Nie każdy lubi whisky w czystej postaci. Co wtedy?
Tym, którzy nie przepadają za smakiem whisky w czystej postaci, polecam koktajle przygotowane z użyciem tego trunku. Wielkanoc to okres kojarzący się z zielenią, dlatego ciekawym wyborem będzie koktajl Mint Julep, bazujący na Bourbonie, np. Rebel Yell, syropie cukrowym, liściach mięty i kruszonym lodzie.

Podziel się