Compass Box, Hedonism, Orangerie, Oak Cross, Peat Monster, Asyla, Spice Tree, Great King Street Artist's Blend,Single Grain Szkocja, szkocka whisky, Single malt, destylarnia, Highland

Na sukces whisky spod logo Compass Box złożyły się entuzjazm i bezkompromisowość założyciela firmy Johna Glasera, jak również nowatorskie podejście do bardzo tradycyjnego i broniącego się przed nowościami szkockiego przemysłu gorzelniczego. John Glaser nazwany został „enfant terrible” przemysłu gorzelniczego, a jego firma nagradzana była wielokrotnie tytułem „Innowatora Roku” czy „Pioniera Roku” przez dwa najbardziej liczące się czasopisma – Whisky Magazine i Malt Advocate. Mimo młodego wieku firma Compass Box zagościła na stałe wśród faworytów coraz to nowych konkursów i festiwali whisky szkockiej.

Początek Compass Box to 23 października 2000r., kiedy to w Elgin zabutelkowana została pierwsza, limitowana partia whisky o intrygującej nazwie Hedonism. Było to dość pionierskie przedsięwzięcie, gdyż nie tylko odstąpiono od filtrowania whisky i barwienia jej karmelem, ale także zdecydowano się wprowadzić na rynek mieszankę whisky zbożowych ( blended grain). . Ryzyko jednak się opłaciło, a Compass Box pojawiła się na ustach wszystkich koneserów whisky szkockiej.

W marcu 2001r. światło dzienne ujrzała kolejna edycja Asyla, będąca whisky mieszaną (blended), potem Peat Monster, Oak Cross i Spice Tree. Każda z nich odznaczała się niezwykłymi walorami aromatyczno-smakowymi, wywołującymi zachwyt wśród największych i najbardziej wybrednych koneserów tego trunku. Każda z nich jest wersją limitowaną, gdyż zamysłem jej twórcy jest tworzenie niepowtarzalnych, ze wszech miar wyjątkowych kompozycji.

Whisky spod szyldu Compass Box dojrzewają w najstaranniej wyselekcjonowanych beczkach. John Glaser od samego początku kładł nacisk na ten kluczowy etap produkcji whisky. Dobry trunek musi leżakować w starannie dobranej dębinie, a następnie zawartość takich beczek musi być właściwie dobrana, zmieszana i ewentualnie poddana dodatkowemu dojrzewaniu w beczkach innego rodzaju. Dominujące w whisky z Compass Box akcenty wanilii pochodzą z beczek wykonanych z amerykańskiego dębu, w których uprzednio leżakował bourbon. Do dodatkowego dojrzewania bywa wykorzystywana dębina z Francji. Efektem tych doświadczeń był konflikt ze Scotch Whisky Association, które zażądało wstrzymania butelkowania The Spice Tree, jednego z innowacyjnych pomysłów Glasera. Podczas dodatkowego dojrzewania wykorzystano deszczułki z francuskiej dębiny wrzucane do whisky w celu zwiększenia kontaktu z drewnem , o właściwościach nieco odmiennych od starego sprawdzonego dębu amerykańskiego. Praktyka taka, okazała się – zdaniem SWA – niedopuszczalnym odstępstwem od tradycyjnej technologii produkcji whisky. Jednak i w tym przypadku twórca przechytrzył przepisy i zamiast wrzucać do beczki deszczułki z dębu francuskiego, wykorzysta tę odmianę dębu do wykonania obydwu pokryw beczki. Od tej pory wersja Spice Tree może funkcjonować oficjalnie i zgodnie z prawem na rynku.

Sam twórca Compass Box, John Glaser, nie wziął się tak zupełnie znikąd. Jako absolwent literatury na uniwersytecie w Ohio, zaczynał od pracy sprzedawcy w sklepie z alkoholami w Waszyngtonie, następnie spędził rok we Francji, w jednej z burgundzkich winnic, po czym zatrudnił się w firmie Diageo, gdzie odpowiedzialny był za promocję marki Johnnie Walker w Stanach Zjednoczonych. Z koncernem Diageo i marką Johnnie Walker związany był do chwili założenia własnej firmy, Compass Box, a nawiązane kontakty do dziś otwierają mu drzwi najpilniej strzeżonych magazynów, w których dojrzewają najbardziej wyśmienite whisky w szkockich destylarniach należących do Diageo. Dzięki jego kontaktom z poprzednim pracodawcą większość whisky wykorzystywanych do sporządzania niezwykłych mieszanek pochodzi z destylarni należących do tego koncernu. Są to Caol Ila, Clynelish, Teaninich, Cragganmore, czy Linkwood.

Nowatorstwo Compass Box to nie tylko zawartość butelki, to również unikatowa szata graficzna i nazewnictwo whisky , które zrywa z dotychczasową tradycją. Zamiast nazw rozpoczynających się od słowa „ Glen „, pojawiły się Hedonism, Asyla, , Peat Monster itd. Na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z zupełnym novum na rynku whisky szkockiej.

Compass Box, Hedonism, Orangerie, Oak Cross, Peat Monster, Asyla, Spice Tree, Great King Street Artist's Blend,Single Grain Szkocja, szkocka whisky, Single malt, destylarnia, Highland


Artukułowi "Artystyczne kompozycje whisky - Compass Box" przez najbliższy tydzień towarzyszyć będzie promocja 15% rabatu na wszystkie wersje tej marki dostępnej w naszej ofercie.


Promocja ważna do 17.10.2013

Podziel się